Jak powstają murale?

Miejsce murale, które coraz częściej spotkać można w naszych miastach, cieszą się coraz większym uznaniem. Wzbudzają zachwyt w ogromnej liczbie osób. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele czasu i pracy wymaga wykonanie mieniącego się wieloma kolorami malowidła na miejskim murze.

Przenoszenie obrazu na ścianę – mural

MuraleMalowanie murali rozpoczyna się od przenoszenia motywu na ścianę. Każdy artysta ma na to własny sposób. Większość z nich decyduje się jednak na oglądanie ściany z pewnej odległości, ustalanie perspektywy, a następnie rozpoczęcie malowania. Taka metoda okazuje się być skuteczna wówczas, kiedy motyw nie zawiera zbyt dużej ilości elementów małych rozmiarów. Możliwe jest także zastosowanie tak zwanej siatki. W tym wypadku motyw dzieli się na mniejsze obszary, wykorzystując do tego linie poziome oraz pionowe. Następnie takie same linie należy nanieść na ścianę. Obraz przenosi się wówczas fragmentami, zapełniając kolejne kwadraty. Bardziej zaawansowani malarze murali decydują się na wykorzystanie projektora. Aby sięgnąć po taką metodę, trzeba jednak doskonale obsługiwać programy graficzne. Dość popularną metodą jest także malowanie z wykorzystaniem szablonu. Wówczas jednak powstanie obrazu na ścianie znacznie się przeciąga w czasie. Sporo pracy trzeba bowiem poświęcić na samo przygotowanie szablonu.

Co można namalować na ścianie?

MuralW tej kwestii nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń. Wszystko zależy od umiejętności graficznych twórcy i jego wyobraźni. Im jednak bardziej skomplikowany jest motyw, tym więcej pracy trzeba włożyć w przygotowanie muralu. Tym samym zajmuje to więcej czasu. Wysiłek jednak naprawdę się opłaca, bo efekt może zachwycić każdego.

Jakie farby są stosowane?

Wybór farb uzależniony jest od rodzaju powierzchni, na której ma się znaleźć mural. Obecnie najczęściej stosowane są jednak farby:

  • akrylowe
  • rozpuszczalnikowe w sprayu.
  • Doświadczony malarz murali nie ma najmniejszego problemu z dobraniem rodzaju farby do powierzchni, na której będzie malował.

Murale to efektowne obrazy na miejskich ścianach. Aby je wykonać, potrzeba nie tylko umiejętności plastycznych, ale również wyobraźni oraz ogromnej cierpliwości.

Warto zobaczyć portfolio i ofertę agencji artystycznej -> http://muralegraffiti.eu